AKNELİ CİLTLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN ADIMLAR

Geschrieben am: 21 December 2018, von:

AKNELİ ciltler için yapılması gerekenler bence basit. Hayatımızı sadeleştirmek zorundayız.

Akne yaygın cilt enflamasyonu ve yağ salgılarındaki rahatsız edici , yaşam kalitesini bozan bir artış.

Nüfusta yaygınca artan bir akne /sivilce problemi var. Herkes bembeyaz ve sağlıklı bir görüntü istiyor. Kimisi bunun bir metabolizma problemi olduğunun farkında, kimisi buna ek olarak kullandığı ürünlerin temiz, cilde yangı vermeyen ve doğal ürünler olması gerektiği konusunda hemfikir.

Gelelim bir de kapatıcılar mevzusuna. Sadece kapatıcılara gelene kadar  sentetik silikonun nemlendiriciler, güneş kremleri, saç kremleri, saç maskeleri ve kullanılan saç boyalarında olduğunu bile biliyoruz.

Sentetik silikonlar gözeneklerin üzerini bir film gibi kaplıyor. Nefes aldırmıyor ve dahası üzerine kullanılan başka kozmetiklerde cabası cilt bir temizleme ve havalandırma derdinde reaksiyon veriyor.

Cilt istemediği her ürün konusunda size görüş beyan eder. Cildinizi gözlemleyin. Mesela kendi cildim bir huysuzluk abidesi. Birisi  yanımda parfüm sıkar, pat kabarır. Ertesi gün bir bakmışsın alevli bir cilt. Artık 1 hafta sakinleştireceğim diye uğraşırım. Oda kokuları, el kremleri, deodorantlar gibi direk yüzüme temas etmeyen ama dolaylı yoldan temasa  yatkın ürünler bile beni etkiler. Dahası çok da cilt görmenin deneyimi artık bir kesin yargı olarak akne hastalarının dikkat etmeleri gereken şeyleri kısaca sıralıyorum.

AKNELİ CİLT NE YEMEMELİ, NE İÇMEMELİ?

Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin demeyeceğim çünkü zaten bir akne hastasının kahve, alkol ve sigaradan uzak durması gerektiğini her yerde yazıyorum. Ayrıca ne yediğimizin çok önemi var.

 • Sigara tam bir cilt düşmanı. Eğer cildinizdeki bakteri biotası zayıfsa sigara içindeki ağır metaller ciltteki yağ salgılarını hemencecik bozar. Cildi ve hücreleri yaşlandırır.
 • Kahve asit bir gıdadır ve dokularda enflamasyona neden olduğunu daha önceki bir yazımda uzun uzun açıklamıştım. Hele ki süt ile birleştiğinde kahve çok daha fazla aktif akneli bir cilde neden oluyor.          https://www.balasudundaralp.blog/ictiginiz-kahve-mi/
 • Alkol vücut defansını düşüren, bağışıklık  sistemini düşüren ve cilt hücrelerini yaşlandıran bir etkiye sahip.
 • Kırmızı ve beyaz et tüketimi fazla hayvansal gıda, süt ve paket peynirler baş belası. Vücudun dinginliğe ve metabolizmanın sakinleşmeye ihtiyacı var.
 • Sürekli limonlu su içmek yağ salgılarının aşırı artmasına neden oluyor. Acne Rozase de ve sadece aktif sivilcelerin görüldüğü ciltlerde bu  tür asit gıdaların alınması ve vücudumuzu temizliyoruz, kilo veriyoruz düşüncesindeyseniz bence limonlu sudan bir süre uzak durun. Metabolizmanın sakinleştiğini  göreceksiniz
 • Sürekli yanık,  ızgara ve dışarıda hangi yağ ile yapıldığı belli olmayan hamur, kızartma ve krema soslu hazırlanmış gıdalardan kaçının
 • Balasu bir çikolata keyfimiz var vallahi bıktık senden! Hem okuyorum deli gibi hem de bir sinir oluyorum ki sana demeyin. Bu hazır ekmeğe sürülen ve çok lezzetli gibi görünen çikolatalı içerikleren, fındık-fıstık ezmelerinden, aman ya arkadaşlar gelecek bir cips bira yapalım keyiflerinden kaçının. (Evet ben ot gibi yaşıyorum bildin canım 🙂
 • Gün içinde bol su için
 • Arı poleni alın ve bağışıklık sisteminizi güçlendirin. (Arı ürünlerine alerjiniz varsa tavsiye edilmez)

AKNELİ CİLTLERİN UZAK DURMASI GEREKENLER

 • Kesinlikle saç kremini saçıma sürüyorum gibi düşünmeyin. Cildiniz saçlarınız bir bütün ve akne hastaları nem verici içeriklere çok dikkat etsin
 • İçerisinde paraben, alkol ve sentetik silikon olan hiç bir içerikle cildiniz temas etmesin Yani el kremi bile kullanırken gün içinde yüzünüze elinizin bir şekilde temas ettiğinin ve bu kimyasalların yüzünüze de taşındığının bilincinde olun.
 • Yaygın akne probleminiz varsa öncelikle parfüm ve esans içeren kozmetikler
 • Saç spreyi ve deodorant gibi aerosoller
 • Kapatıcı, fondöten ve far gibi gerek mineral, gerek likit tüm kimyasallara hoşçakal deyin.(Unutmayalım, bugün kapatıyor olabiliriz ama yarın kapatamayacağımız bir boyuta taşınıyorlar)

AKNELİ CİLDİN RUTİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

 • Haftada 3 gün düzenli Ozonlava Volkanik Maske uygulayın. İçeriğindeki yüksek montromorillonit sayesinde faydalı bakteriler cilteki yağ salınımlarını dengeler, cilt sakinleşir ve yumuşarken, kırmızı görünüm  azalır.
 • Cildinizi soda ile yıkayabilirsiniz. Yaygın akne problemi olanlar için öncelik cildin gazı alınmamış maden sodası ile yıkanmasıdır. Bunun yanı sıra Ozonlabs Probiyotik Temizleme Köpüğü ile günde 1 kez yıkama yapabilirsiniz
 • Cildinize her gün sabah ve akşam yıkamanın ardından, temiz ve parfümsüz bir kağıt havlu ile kuruladıktan sonra, Ozonlabs O3RSS Serum’dan 2-3 pompa uygulayın ve cildinizde kalsın. Üzerine başka bir şey uygulamayın.
 • Akne hastalarının gün içinde saçlarının yüzlerine değmemesi, elleri ile yüzlerine temasından kaçınmaları önerilir.
 • Akneli ciltler bu rutini düzenli olarak uygulamalı ve sabırla cildini korumalıdır.

Akne daha  çok  büyük şehirlerde dünyanın bir çok ülkesindeki popülasyonda  yaygın bir durum. Hava kalitesi bile yağ salgılarını son derece etkileyen bir koşul. Son zamanlarda bir çok kişiden akne ile ilgili gördüğüm sorunlar ve dikkat etmeleri gerekenlerle blog yazısı talebi  aldım.

Yukarıdaki hasta yaygın akne rahatsızlığının ardından benimle iletişime geçmiş ve Ozonlabs ürünlerinin kullanımı ile ilgili bizden yardım almıştı. Umuyorum bu içerikten sonra aknelere farklı bir gözle bakabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *