Canım Bakteriler!

Geschrieben am: 12 April 2018, von:

Doğada probiyotiğin bir önemi vardıysa da artık çok daha iyi biliniyor.

Trakyalılardan bir hikaye dinlemiştim çok yıllar evvel.

Balasu biz maya yoksa nasıl mı yoğurt yapardık?
Annem hafif ısıtılmış süte bir avuç toprak atardı ve ertesi gün enfes bir yoğurt olurdu demişlerdi. Şaşırdım. Ama bir kaç saniye sonra beynim probiyotiğin kaynağını zaten çözmüştü.

Bakteriler.

Biliyorum eskiden bu bakteriler ile ilgili çok farklı algılar vardı zihinlerimizde. Mümkünse çamaşır suyu kullanmak, mümkün mertebe temizleyene kadar kapıyı pencereleri, temizliği hissetmek adına eldivensiz, haşatımız çıkana kadar tüm bakterilere ölüm derdik.

Bir kaç arkadaşım çamaşır suyu kokusuna bayılırdı,

Balasu, eve gelince mis gibi klorak kokusu, annem temizlik yapmış, ev budur derdi.

Biz anne sıcaklığını evdeki deterjanlar ile eşitleyecek kadar ileri derecede duygusal ama bir o kadar da kendimizi zehirleyecek kadar yanlış bildik bir çok gerçeği.

Şimdi aldı bu egzama konusu yürüdü. Yeni doğanlarda atopik cilt problemi, kontak mı yoksa psikolojik mi ayırd edilemeyen egzama -dermatit mevzusu, akne problemi, ciltlerde sebebsiz solgunluk. Kapımı çalan siz misiniz? Buyrun size cevapları

 1. Evde yoğurt yapın.
 2. Dışarıda kaynağı belirsiz margarinli gıdalara hayır demeyi öğrenin.
 3. Trans yağların gözüne vurmuş ve aman canım 1 kereden bir şey olmaz dediğiniz patates soğan nugget gibi kızartmaları çocuklarınıza yedirirken onların karınlarını doyurduğunuzu değil, onları hastalıklara hazırladığınızı bilin.
 4. İşim var, yorgunum yapamıyorum zincirini kırın.

 

Almanya’da birlikte vakit geçirdiğim arkadaşlarım cidden hayata profesyonel yaklaşan cinstendi. Evet tamam bir tanesi profesyonel bir vücut geliştirmeci ama hakkını verelim. Franzi Flott, her sabah 5’te uyanan, 6’da spora giden spordan önce karnını kendi hazırladıkları ile doyuran, eve öğlen gelip okula giden okulda asla diyetinin dışına çıkmayan, eve 16’da gelip hazırladığı yemekleri yiyen ve ardından tekrar spora giden, sonrasında gece eve gelip ertesi günün yemeklerini kendisi için , yorgunluktan ölse bile hazırlayıp dolaba kaldıran bir disiplin abidesi.

Hamburg’ta kalacağım dönemde kendisi antrönörüm olacak bu şimdiden belli.

Disiplin herkeste aynı şekilde değil. Kimimiz sabah 10’da kalkıyor kimimiz 6’da ayakta, kimisi uykuda bile çalışıyor.

Kendimden örnek vereyim. Şu kocaman yemyeşil mülkte bir kez bile sabah kahvaltısı için 20 dakikadan fazla zaman ayırmış ve telefonu kenara bırakmamış biri olarak en çok duyduğum söz ‘ Kızım çalış çalış nereye kadar, azıcık gez hayatının tadını çıkar’ Probiyotikler gibi biz de faydalı içerikler üretmek zorundayız. Çünkü mayamızda var.

Şimdi dönelim bu probiyotik ve disiplin konusuna.

Her sabah kalktınız yüzünüzü yıkadınız. Yeni çıkan probiyotik köpüğümüzü kullanmanız size en azından sülfatsız ve parabensiz-alkolsüz bir temizleyici arayışınızda gerekeni de sağladı süper. Probiyotikte nereden çıktı demeyin. Cildimizin de faydalı bakterilere ihtiyacı var. Dünyada yaygın ama bizde yeni olan bu mevzu hakkında yakında daha çok şey duyacaksınız.

Bununla bitmedi. Güzellik sağlıklı olmanın getirdiği bir süreç ve hepimiz gençliğimizdeki gibi güzel ve sağlıklı olmak istiyoruz.

Bu durumda aşağıdakiler için geç sayılmayız.

 1. Düzgün bir yemek kültürümüz olacak. Her şey evde yavaş ateşte pişirilecek. Harlı ateşte hızlıca yapılan yemek maharet değil, aksine besin kaybıdır. (Bundan bir sonraki blog yazımda ayrıca bahsedeceğim)
 2. Bol su içeceğiz. Kahve ve çay su içmek ile aynı şey değil.
 3. Evde yapılmış yoğurt yiyeceğiz.
 4. Evde yapılmış tereyağı yiyeceğiz. (Evde, köyde vs)
 5. Cilt bakımında cilt dostlarını tercih edeceğiz.
 6. Çamaşır suyu, yağ çözücü, bulaşık deterjanı, sıvı sabun gibi kimyasalları ellerimize değdirmeyeceğiz. (Temizliği hissedemiyorum derken ellerimizin üstündeki biricik dokuyu kaybediyoruz, bu deterjanları deri yolu ile vücudumuza alıyoruz)
 7. Beyaz sabun kullanacağız. Banyoda doğal lif kullanacağız.
 8. Temizlikte eldiven takacağız.
 9. Akşamları yatmadan adaçayı, nane-limon ve ıhlamur içeceğiz. (Adaçayını gebeler ve gebelik şüphesi olanlar içmeyecek)
 10. Benim çocuğum var kendimle ilgilenemiyorum demeyeceğiz. Öncelik biziz! Sonra bizden faydalanacaklara daha fazla fayda gösterebiliriz.

Sağlıkla!

1 thought on “Canım Bakteriler!

 1. Benim de cilt sorunlarım var .Deterjanlar egzama yapıyor . Özellikle ellerim çok etkileniyor . Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim . İyi çalışmalar . İlginiz için teşekkür ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *