Meşhur Göz Altı Problemlerimiz

Geschrieben am: 14 February 2018, von:

Göz altı morluklarımıza çare bulamadık (mı)?

Çok basit ama bir hayli meşakkatli bu konu için size açıkça bir deney de yapardım ama bir çok vaka var o yüzden gözlemlerim aşağıda.

Çok ağır makyaj yapmasak da kozmetiklerin bir çoğu tutundurucu olabilmesi ve boyanın iyi kalitede cilde tutunması için yağ bazlıdır. Bu yağ bazlarının tamamının doğal olduğunu düşünmeyin. Bir çok makyaj malzemesinde ağır metallere bile rastlanmaktadır. Serbest radikallerden yana zengin bu kozmetik arkadaşlarımız cildimizi kümülatif yani birikimsel bir etki ile yaşlandırır. Çok kullandığınız güneş kremleri, kapatıcılar, bb ve cc kremler, göz altı kalemleri, simli simsiz farlar ah ne kadar da güzel ne kadar cazibeliler değil mi? Ama sabah uyanınca makyajsız halimize de dayanamıyoruz. Kaçıp saklanıyor muyuz?
Ee ne yani makyaj da mı yapmayacağız Balasu Hanım dediğinizi duydum. Kalın orada tabiki yapacağız ama nasıl? 🙂

Göz altı morluklarının genetik değil ve sizinle tatsız bir misafir tadında yaşamaya başladıysa muhtemelen kullandığınız göz altı kalemleri ve diğer kozmetikleri gereğinden fazla ve uzun süredir uyguluyorsunuz, muhtemelen akşamları banyoya girmeden bazen çıkarmayabiliyorsunuz, nasıl olsa suyun altında çıkar diyorsunuz, belki de her akşam çıkarıyorsunuz da kullandığınız temizleyici berbat bir yağ bazı ve onun da hırpalayıcı etkisi ile henüz 20’li yaşlarda oluşan

1.Göz altında kırışıklık
2.Göz altında renk tonu eşitsizliği
3.Göz altında torbalanma

sebebi.

Dönem dönem kendim de çok makyaj yapıyorum. Ama cildimin iyi bir tatile ihtiyacı olduğunu bu tatili yapmazsam ileride boyanın bile güzel gösteremeyeceği hatta boya olmadan sokağa adım atamayacağım korkusuna kapıldığım zamanlar olur. Korkmaya gerek yok. Eğer üst üste uzun süre göz altı kalemler ile uygulama yaptıysam makyajımı hiç bir baz ile çıkarmam.
Banyo yapmadan öncede çıkarmam. Makyajla da uyumam. Bunlar nasıl zarar veriyor anlatmalıyım.

Birincisi banyoda sıcak su buharı direk boyanın cilt altına nüfuz etmesine sebebiyet veriyor. Banyodan çıkınca temizleseniz de cildiniz boyayı yani tüm serbest radikalleri ve kimyasalları içmiş oluyor. Bu da göz altında renk değişiminin ilk sebeplerinden. İkincisi konu ise makyaj ile uyumak. Bir kereden bir şey olmaz diyerek uyursanız bu alışkanlık haline helen hadise cildin boya ile bütünleşmesine sebebiyet veriyor. Uykuda salınan büyüme faktörleri ve çeşitli regüle edici hormonlar cildin yeniden yapılanması için önemli ancak makyaj ile uyuduğunuzda 1-0 geride kalıyorsunuz. Çünkü cildin kendisini yenileyeceği yerde kimyasalları hücre içine almak biriktirmek gibi dertleri oluyor. Bu küçük görünen büyük bir konu.

Makyajımı ne ile temizliyorum?

Bildiğiniz gibi güzel, beyaz ancak aşırı hassas bir cildim var. Porselen tadında, kırılmaya yatkın bu narin cildi, akşam eve gelince ıslattığım bir parça pamuk üzerine damlattığım iki damla Ozonlabs O3RSS ile siliyorum. Evet göz altlarımı da dikkatli bir şekilde bununla siliyorum. Sonuçta bir yağ bazı mı evet, tedavi edici mi evet. Ancak ardından yüzümü temizleyici ile hemen yıkıyorum. Ya da cildimin temizleyiciye ihtiyacı yoksa direk su ile yıkayıp ardından limonla masaj yapıyorum. Çok değil 5-10 saniye sonra cilt yanmaya başlar başlamaz C VİTAMİNİ istilası yeterli deyip, soğuk su ile duruluyorum ve temiz bir havlu ile kurulayıp, 2-3 damla Ozonlabs O3RSS Serum sürüyorum. Bitti işte bu kadar basit.

Kullandığımız makyaj temizleme mendilleri, yağ bazları çoğunlukla daha silme işlemi sırasında göz altındaki ince cilt tabakasına zarar veriyor. Su ile çıkmayan water proof rimelleri çıkarmak için siz uğraşırken aslında bu yağ bazları az da olsa cilt altına kalan boyayı fixe ediyor yani tutunduruyor. Göz altları neden aşınıyor tamamen mekanik olarak gösterdiğimiz bu çabadan dolayı.

Göz Altı Problemlerinin Tedavisinde Ne Yapacağız?

Bu soru çok basit. Şahsen en kısa sürede tedavi ettiğim endikasyon göz altı. Nedeni mi? Çünkü cilt ince ve hemen difüze olan, yani aşağıya ilerleyen içerik eğer tedavi ediciyse çabuk cevap veriyor.

Göz altı problemlerinin tedavisi sırasında en azından 2 hafta göz kalemi, temizleme mendili, makyaj çıkarıcı yağ bazlarını ve water-proof yani suya dayanıklı rimel kullanmamayı göz almalısınız.

Tedavi süresinde makyaj yapacaksanız sadece su ile yıkanabilen rimel (maskara) kullanımı yapın.
Yüzünüzü yıkadıktan sonra (temizleyiciniz ya da su ile) Ozonlabs O3RSS’den göz altlarına değecek şekilde kullanım yapın. Dileyenler sadece göz altına da sürebilir.
Üzerine parabensiz bir göz altı nemlendiricisi sürün ve bu şekilde uyuyun. Sabah aynı işlemi tekrarlayın.
En az 15 gün göz altınıza her hangi bir kalem vs sürmeyin. Bu arada göz farları ve kapatıcılarda aynı kategoride yer almaktadır, yani göz farına ve kapatıcılara da ara veriyoruz. Cildiniz dinlenirken serbest radikallerinden arınacak ve göz altı problemleri sona erecek.

Bu arada bir not. Eğer cildiniz 30 yaş üstü ise bu süre beklenenden biraz daha fazla zaman alabilir. Genç cildin iyileşme süresi ile yetişkin ciltlerin hücre yenilemesi aynı şekilde değildir.

Bu konuyu da uzun zaman önce deneyimleyen bir blogger arkadaşımız olmuştu. Kendisinin yazısını sizinle paylaşmak istiyorum. Sevgili blogger arkadaşımız Yeşim Dedi, bizden bir öneri almadan kendisi deneyimlemiş, hiç de ses etmemiş 🙂 ancak ardından ben çok memnunun göz altlarım şimdi bembeyaz diyerek bombayı patlatmıştı. Buyrun yazı aşağıdaki linkte

http://yesimdedi.blogspot.com/2017/04/ozonlabs-rejuvenating-skin-serum.html

Ozonlabs O3RSS’yi göz altlarındaki problemler için alanlar çok şanslı ancak şunu unutmamalılar. Tedavi süresince göz altlarınıza değecek şeyler arasında asla göz kalemi, far ve kapatıcı(bb,cc,gunes kremleri dahil) bir içerik olmasın. Gerisi kolay!

Sağlıkla,

3 thoughts on “Meşhur Göz Altı Problemlerimiz

  1. 03 RSS serumun fiyatini öģrenebilir miyim ?göz altı morluģu için yeterli mi? Tesekkur ederim.
    iyi calismalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *