SİGARADAKİ RADYASYON ETKİLER NELERDİR?

Geschrieben am: 2 April 2019, von:

Bu sigara türü keyif verici, kafa dağıtıcı ve bilimum keder giderici gibi görünen ama daha çok uzun vadeli keder yaratıcı zehirler ile ilgili radyasyon çalışmaları son dönemde dünyanın gündeminde.

Bir gün küçükken, Ordu Fatsa’da günlük güneşlik cıvıl cıvıl bir yaz köydeyken, insanların Çernobil Patlaması üzerine konuştuğunu duydum. Bu patlama öyle dehşetengiz bir etki yaratmıştı ki o yıl çaylarımız kahvelerimiz Libya’dan amcamla gelmişti. Şakası bir yana nükleer serpinti rüzgarla ve sularla taşınır, insanı kanser ederdi ama işte Karadenizlilerin tiroid kanserleri ile mücadelesi bu tarihlere denk gelmektedir ki içilen çaylar ve yenilen fındıklarda muhtemelen yüksek oranda kanser yayıcı radyoaktif materyal topraklarımızı, suyumuzu zehirlemişti.

Bir başka kanser yapıcı radyoaktif ve hücredeki telomer yapılara zarar veren ürün de direk olarak çok etkili sınıfta sigara.

Sigara içen kişiler bir pilotun 1 yılda aldığı ortalama radyasyondan bile daha fazlasına maruz kalmaktadır.

Nasıl mı? Çok basit.

Tütün yapraklarında doğada serbest olarak rüzgarlar ve sularla taşınan radyoaktif Uranyum ve benzeri partiküller bronşlara taşınarak burada kalır. Yanma reaksiyonu radyasyon etkisini arttırabilir.

7 Aralık 2015’te CDC’de yayınlanan radyasyon sigara ilişkisi üzerine araştırmada sadece tütün ürünleri tüketen kişilerde değil, çevresinde ve dumana maruz kalan kişilerde de radyasyon etkisinin varlığı kanıtlanmıştır. Yani eğer çocuklar ve yaşlıların yanında sigara içiyorsanız muhtemelen bağışıklık sistemi uyarılacak 1. dereceden en çok etkilenecek bu bireyler için olası en kötü şeyi yapıyorsunuz.

Radyasyondan bana ne demeyin. Radyasyon kanser yapıcılar arasında ilk sırada gelmekte ve hücrenin geriye dönüşsüz bozulmasına , kontrolsüz çoğalmasına neden olmaktadır. Yani kanser.

CDC’nin verdiği bilgiye göre Amerika’da her yıl alkol, trafik kazası, intihar, AIDS ve uyuşturucu kullanan toplam insandan daha fazlası sigara ve tütün ürünü tüketiminden hayatını kaybetmektedir. Ancak çarpıcı olan genel kanı, sigaranın radyoaktif etkileri değil genelde herkes sigara içinde arsenik, nikotin ve siyanür olduğunu düşünerek zararlarının yalnızca bu yönde olduğunu düşünerek en önemli gerçeği göz ardı ediyor.

Aslında sigaradaki radyoaktif ajan etkisi yaklaşık 10 yıldır biliniyor. Ancak dünyada çok az kişi sigaranın içinde önemli bir radyoaktif ajan olan Polonyum 210 ve Kurşun 210 maddesi olduğunun farkında. Birlikte toksik ve radyoaktif içerikler sigara içinde içicisine korkunç zararlar veriyor. Sadece içenlere değil etrafındakilere de külliyen zarar.

İlgili referans yazı için : https://www.cdc.gov/nceh/radiation/smoking.htm

Radyasyonun Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Radyasyonun hücreler üzerinde kısa ve uzun vadede ciddi etkileri var. Mesela uzun vadeli etkilerinde maruz kalma süresi ve aldığınız doz önemli. Kısa vadeli etkilerde de aynı şey etkili ancak uzun vadede vücuttaki etkileri ile kısa vadede vücutta yarattığı etkiler birbirinden farklı

Devreye de ne giriyor? Tabiki bağışıklık sistemi. İyi bir bağışıklık sisteminin bir hastayı sigaradan dolayı kanserden korurken (geçici de olabilir) başka bir hastayı da bağışıklık sistemindeki zaafiyetten dolayı kanser edebilir mi evet.

Sigara görünürde bir çok kişinin cilt rahatsızlıklarının da sebebi. Yani radyasyona gelene kadar gözle görülür bir cilt lekesi, akne ve ciltte tahribat da yapan sigara özellikle göz altı morluklarının ve dudaklardaki renk değişiminin direk sebebi. Sigara içindeki toksik yani zehirli maddeler nikotin ve zifir oranından bağımsız. Yanma reaksiyonu ile ciğerlere alınan dumanda çok ciddi ve öldürücü zehirler alınır ve bronşlara hapsedilir. Sigaraların arkasında ve yanında yer alan oranlar tamamen bir safsatadır ve kişiler hafif sigara içiyorum diyerek kendisini kandırmaktadır.

CDC’nin raporuna göre sigara, akciğer kanserine yakalanmış kadınların %80’ninde ve erkeklerinde %90 ‘nın da ölüme yol açıyor. Yani sigara içen her 10 kadından 8’i bir gün kansere yakalanacak ve 9 erkek de kesinlikle bir gün akciğer kanseri nedeniyle hastaneden çıkarken neden ben diyecek. Daha fazla bilgi için ilgili linke tıklayabilirsiniz. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/

Babamı akciğer kanserinden kaybettim ve 20 yıl önce kendisi daha kanser olduğunu bilmiyorken ben biliyordum. O da nereden çıktı demeyin.

Akciğer kanseri hakkında eşsiz deneyimlerim oldu. Akciğer kanseri ile aynı odada olmak bile sizin önümüzdeki yıl korumanız gereken 10 yıllık motivasyonunuzu ve yaşama isteğinizi yerle bir edebilir. Bu yüzden sevdiklerinize bu yazıdan bahsedin ve Sağlık Bakanlığı’nın Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı’nı aramalarını sağlayın.

Sigaradaki POLONYUM 210 maddesinin Etkileri

İnsanda genetik materyallerin aktarımını sağlayan yapı DNA’ya zarar veren ve yarılanma ömrü 138 gün olarak bilinen, doğal yollardan tozlarla atmosferde bitkiler üzerine savrulan bir elementtir. Ancak Polonyum 210 dışarıdan temas etmek kanserojen değildir. Yani doğal ortamda temas ederseniz bir zararı yok ama tütün yaprakları ile akciğerlere çekilirse bronşlarda radyoaktif ışıma ile hücre dönüşümüne yani kansere yol açabilir.

Peki ya Ozon molekülünün radyasyona karşı bir etkisi var mı?

Uzayda yaygın bir radyasyon mevcut. Öyle ki radyoaktif olan atmosferin dışı bir astronotun 8 aydan sonra direk kansere yakalanmasına yol açacak kadar kozmik iyonizasyona sahip. Yani evrendeki radyasyon miktarı çok yüksek ve kanser yapıcı radyasyondan dünyayı koruyan tek bir halka varsa o da ozon tabakası. Ozon tabakası aynı zamanda atmosferde gece yükselen belli başlı zehirli ajanların belli reaksiyonlar ile temizlenmesi görevinde bir deterjandır. Bkz : https://www.khanacademy.org/science/organic-chemistry/alkenes-alkynes/alkene-reactions-tutorial/v/ozonolysis-1

Ozon tabakası neden var? Çünkü gezegenimizi sadece uzaydaki radyasyondan ve güneşten gelen zararlı ışınlardan korumuyor, aynı zamanda biyosferdeki zehirli maddelerinde temizlenmesinde bir etkinliği var.

Sigara içen kişilerde ozonun bir şekilde kan ozonlama tekniği ya da ciltteki olumlu etkileri adına ozonlandırılmış yağ kullanmalarında fayda var. Ancak bu yine de radyasyona karşı ozonun etkileri her ne kadar iyi bir savaşçı olsa da sigaraya devam edin demek değil. Çünkü sigaradaki radyasyon etki doz tartışması hala devam etmekte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *