Siyah Noktalar için Ne Yapmalı??

Geschrieben am: 28 December 2018, von:

Bildiğiniz gibi siyah noktalar ve genişleyen gözenekler, yağ salınımının artışı, yanlış ürün kullanımı, çevresel etmenlerin cilt üzerinde yağ salınımını arttırıcı etkisi gibi nedenlere dayanıyor. Siyah noktalar estetik açıdan görüntü kirliliği ve duru bir cilt için beklenti noktasında da stres kaynağı.

Tarafıma gelen e-postalar ve aldığımız mesajlar ile çağrı merkezinden yapılan raporlamalara bakılırsa totalde bütün hedef kitle oranı içinde siyah nokta şikayeti %40 gibi bir rakam. Bu çok yüksek.

Hatt-ı zatında köyde yaşayan, doğal ürünlerle beslenen ve cildine çok fazla kimyasal temas ettirmeyen bireylerin siyah nokta şikayetleri şehirde yaşayanlara göre azdır.

Gelgelelim siyah noktalı ciltlerde neler yapılmalı?

Temizleyicinizin yağ salgılarını arttırmayan ve cildinizin gün içindeki yağ, kir, makyaj kalıntısı gibi istenmeyen içeriklerden arındıran, aynı zamanda cildin faydalı bakteri dengesini bozmayan bir formül olmasında fayda var. Eğer cildi çok kurutan bir temizleyici kullanırsak bu durumda yağ salgılarımız artabilir. Bu durumda hücre daha fazla yağ üretebilir, gözenekler açılabilir. İyi bir flora yani cildimizde yaşayan ve bağışıklık sistemini destekleyen, vücudumuz tarafından salınan faktör ve proteinlerin dengesini sağlayan, mesela alerjik durumlardan koruyan faydalı bakteriler aynı zamanda bağırsaklarımız, kalbimizde, iç organlarımızda ve tüm sistemlerimizde bulunan mikrobiota yani canlı biyolojik yapılardır. Bunlar bizi aynı zamanda hastalıklara karşı da korumaktadır. Bu denge ilk olarak cilt yüzeyinde başlar. Yani ciltte doğal mikrobiotamız korunmalıdır.

Bu zarar gördüğünde, alerjiler, döküntüler, kabarıklıklar, yağ salınımlarında artış gözlemlenebilir, siyah noktalar ve gözenekler artabilir.

Kullanılan makyaj temizleyici mendiller, yağ bazlı makyaj temizleme solüsyonları, miselar su gibi ürünlerin siyah noktalara yol açtığını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Önce temizleyiciyi kullandıktan sonra cilt tarafından emilen bu bazlar cildin yağ salgılarını bozabilir.

Peki makyaj ürünleri konusunda ne yapmalı?

Ne kadar çok makyaj ürünü kullanıyorsak o derece temizleme ihtiyacı doğuyor. Sorun şurada. Water proof olarak adlandırılan makyaj malzemeleri mesela su ile temizlenemeyen rimeller, farlar ve göz kalemleri göz çevresinden bu yukarıda saydığım yağ bazlı içerikler ile temizlenirken iki sorun açığa çıkıyor.

  1. Gözaltına fixe olan makyaj ve kalıntılar göz altında ve göz çevresinde uzun vadede morluk ve karanlık bir görüntüye neden olmakta
  2. Yağ salınımı artması ve gözeneklerde dolma, siyah noktalarda artış.

Cildi bu yerleşen serbest radikallerden(zehirlerden) temizlemek için daima, serbest radikali olan elektron bulunduran bir içerik ile temizlemek ya da maske yapmak zorundasınız. İkinci bir şık ise faydalı bakterilerin çalışabileceği derinlemesine gözenek temizliği yapan ve içinde sülfür oranı düşük ancak etkili bir maske uygulanmalı.

Gözenekli ve Siyah Noktalı Cildin Bakımı Nasıl Yapılır?

‘’Kullanılan makyaj temizleyici mendiller, yağ bazlı makyaj temizleme solüsyonları, miselar su gibi ürünlerin siyah noktalara yol açtığını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Önce temizleyiciyi kullandıktan sonra cilt tarafından emilen bu bazlar cildin yağ salgılarını bozabilir’’ prensibinden hareketle tüm bu ürünleri bırakın. Makyajınızı ise https://www.balasudundaralp.blog/meshur-goz-alti-problemlerimiz/

yazısındaki Ozonlabs O3RSS Serum ile temizleyin. Ama ideal bir göz altı beyazlık isteyenler için aşağıdaki öneriler çok kıymetli.

  1. Göz makyajınız ilk 21 gün sadece su ile çıkan bir rimel olsun. Sephora’da satılıyor. Ama üzerinde kesinlikle ‘’water proof’’ yazmasın
  2. Ozonlava Volkanik Maske’yi  https://ozonlabs.org/collections/urunler/products/ozonlava-volkanik-maske haftada 3 gün cildinizde 20 dakika bekletin ve 20 dakika sonra soğuk su ile güzelce durulayın.Haftada bir gün maskenizi durularken Ozonlabs Mikrofiber Temizleme Pedi’nı ıslatın ve maskeyi bu ped ile çıkarın. https://ozonlabs.org/collections/urunler/products/ozonlabs-mikrofiber-yuz-temizleme-pedi
  3. Cildinizi pamuklu ve temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın (havlu size özel ve günlük olarak değiştirilmelidir. El ve yüz havlusu birbirinden farklı olmalıdır. Yüzünüz için daima kimsenin kullanmadığı ve sizin sadece yüz için kullandığınız bir havlunuz olsun. Bu havluyu günlük olarak değiştirin. Kağıt havlular içindeki kimyasalları bilemediğimizden önermiyorum)
  4. 1 saat sonra cildinize sadece 1 pompa Ozonlabs O3RSS Serum kullanın. https://ozonlabs.org/collections/urunler/products/ozonlabs-o3rss

Bundan sonra, 21 – 28 gün içinde hücrenin yeniden oluşma yani 1 turn-overi tamamlanacak. Bu zamanda ise hücre beyaz-pembe renkte, taze ve yenilenmiş olarak aşağıdan yukarıya yeni cilt örgüsünde üste yerleşecek. Yağ salgıları normale dönecek ve siyah noktalar temizlenecek

İşin tüm sırrı cildin serbest radikallerden yani zehirlerden temizlenmesinde. Benim için temiz kozmetik kullanmak ve kullandığımız ürünlerin cildimize düzgün bir şekilde uygulamak hatta temizlemek de bir o kadar önemli.

Çok makyajlı gezmek değil, makyaj yapmasak bile bir ruj bir rimel ile kendi cildimizle rahat rahat dolaşabilmek.

Kendi tonunuzda doğal cildinize dönmeniz dileğiyle, sağlıklı günler dilerim!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *